27 28 29 30 31
/ / / / / / /

Prva medalja za slovenske športnike v Kazahstanu

03.02.2017

Imamo jo - srebrno medaljo Desiree Ajlec v veleslalomu. Hkrati tudi prva medalja Slovenskih športnikov na Univerzijadi v Almatiju.

Na 28. univerzijadi je tudi Slovenija od danes med dobitnicami medalj. Za to je poskrbela naša alpska smučarka Desiree Ajlec, ki je osvojila srebro v ženskem veleslalomu. Tako je osvojila tisto, kar ni uspelo našim smučarjem skakalcem v sredo, ko so bili na posamični tekmi 4., 5. in 16..

Včeraj je bil na urniku smučarjev dan premora, ki je očitno dobro del tekmovalkam. Danes jih je čakala veleslalomska preizkušnja.

V prvi vožnji je Desiree Ajlec pokazala odlično vožnjo; njeno vijuganje med zastavicami se je zdelo kot poezija; bilo pa je tudi najhitrejše. Razen Belorusinje Škanove in Japonke Ase mlada Mariborčanka ni imela konkurence. Ostale tekmovalke so preveč zaostale, da bi se lahko resno spopadle za stopničke. Na žalost je Ana Zimšek odstopila, tako da smo v finalni vožnji čakali samo na nastop Ajlečeve.
V drugo je Japonka Ando Asa pokazala vožnjo, ki se je ne da ravno opisati z besedami; tako je bila odlična. Naša Desiree je nastopila z nekoliko treme, morda nekoliko trdo, a še vseeno tekoče. Čeprav drugi nastop ni bil tako odličen kot prvi so ure štoparice na koncu pokazale skupno 2. mesto in s tem prvo medaljo za Slovenijo na teh igrah.

Po prihodu v cilj, podelitvi rož in celo neprijetni doping kontroli, za katero je bila kot edina tekmovalka naključno izbrana, je dejala: »Veselim se tega drugega mesta. Vem, da v drugo nisem peljala tako, kot znam, a cilj je bila medalja. Po ta rezultat sem prišla in sedaj ga imam. Univerzijade še ni konec.« Tudi trener Uroš Šinkovec je bil ob uspehu vesel. Zdi se, da se mu je odvalil kamen z ramen: »Po to smo prišli. Sedaj to imamo. Gremo naprej, do konca,« je bil kratek.

Slovenija, ki je do sedaj še z vsake univerzijade domov prišla z vsaj eno medaljo, se je tako vpisala v klub 21-ih držav, ki so do danes osvojile medalje na teh igrah. S srebrom se uvrščamo na 14. mesto, skupaj s Finsko, Nemčijo in Združenimi državami Amerike. V tej razvrstitvi vodi Ruska federacija s kar 40 osvojenimi medaljami, sledita ji Kazahstan z 18 in Japonska s 16 osvojenimi medaljami. Ostale države imajo manj kot 10 medalj.

Zvečer so smučarji skakalci opravili trening na skakalnici, pred ekipno tekmo, ki bo pojutrišnjem. Prav tako zvečer je Desiree prejela medaljo na svečani podelitvi v središču mesta Almati.

Na prizorišču se nam je včeraj zjutraj pridružil še zadnji član odprave - deskar Peter Podlogar, študent ekonomske fakultete UL, ki s tekmovanji v Slope Style-u in Big Air-u začne v teh dneh.

Jutri nas čaka v tekmovalnem delu samo moški veleslalom.

Odpravo so podprli: Študentska organizacija Slovenije, Ministrstvo za izobraževanje RS, Fundacija za Šport ter medijska partnerja Val 202 in EkipaSN.