/ / / / / / /

Na današnji dan: Zlat slovenski dan v Sydneyju

23.09.2015

Leta 2000 so na olimpijskih igrah v Sydneyju za zlati dan slovenskega športa poskrbeli strelec Rajmond Debevec ter veslača Iztok Čop in Luka Špik.

Rajmond Debevec je po razočaranjih na prejšnjih štirih olimpijskih igrah v Avstraliji uresničil svoje sanje. Z malokalibrsko puško je bil nepremagljiv v trojnem položaju 3 x 40. V ležečem položaju je nastreljal 397 krogov in bil tik za najboljšimi, v stoje je pometel s konkurenco (388 krogov) in tudi v kleče je vrhunsko opravil svoje delo (392 krogov).

S 1.177 krogi je postavil nov olimpijski rekord. V finalu, kjer tekmovalci opravijo deset strelov v stoječem položaju, je bil nezgrešljiv in je na koncu prepričljivo zmagal s 1275,1 kroga.

Iztok Čop in Luka Špik sta na jezeru Penrith upravičila vlogo favoritov v dvojnem dvojcu. Vodila sta od štarta do cilja. V cilju sta imela več kot sekundo prednosti pred Norvežanoma Tuftejem in Bekkejem. Bron je pripadel Italijanoma Calabreseju in Sartoriju. To je bila za Čopa že druga olimpijska kolajna, saj je bil v Barceloni leta 1992 z Denisom Žvegljem bronast v dvojcu brez krmarja. V Londonu leta 2012 je s Špikom osvojil olimpijski bron.

Vir: MMC RTV SLO